بیانیه جدید رئیس اسکوئر انیکس به احتمال خریداری شدن آن قوت بخشید

بیانیه‌ی جدید رئیس اسکوئر انیکس برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال خریده شدن این شرکت در آینده را قوت بخشید.

براساس اعلامیه‌ای که از سوی یوسوکه ماتسودا، رئیس اسکوئر انیکس منتشر شده است، این ناشر ژاپنی در نظر دارد تمرکز زیادی بر تثبیت کسب‌و‌کار خود در سال ۲۰۲۳ داشته باشد. اسکوئر انیکس سال پرمشغله‌ای را پیش رو دارد که شامل توسعه و عرضه‌ی Final Fantasy 16، محتوای پس از عرضه‌ی آن و احتمالا Final Fantasy 7 Rebirth می‌شوند. بااین‌حال مدیران این شرکت در نظر دارند روی استحکام بخشیدن به ساختار کسب‌و‌کار اسکوئر انیکس تمرکز داشته باشند.

اسکوئر انیکس در سال گذشته بخش اعظمی از استودیوهای غربی خود به مانند کریستال دانامیکس را به همراه تعدادی از آیپی‌های مهم به مانند Tomb Raider و Deus Ex را به گروه Embracer فروخت. از آن زمان این ناشر در تلاش است تا اتکای خود به توسعه داخلی را افزایش دهد و به نظر می‌رسد این هدف در سال ۲۰۲۳ تغییر نخواهد کرد.

کلاود استرایف و شینرا در بازی Final Fantasy VII Remake

به‌گفته‌ی رئیس اسکوئر انیکس، این شرکت در نظر دارد در میان‌مدت تا بلند‌مدت تلاش‌های خود برای تقویت قابلیت‌های توسعه داخلی را با گسترش بیشتر نیروی داخلی تسریع کند. شرکت Square Enix درکنار آن منابع خود را با سرعت بیشتری روی توسعه بازی‌هایی متمرکز می‌کند که توانایی رقابت در سطح جهانی را دارند. به عبارت دیگر اسکوئر انیکس می‌خواهد نسبت به توسعه‌ی پروژه‌های خود متعهد شود و در عین حال فهرست بازی‌های خود را گسترش دهد.

باتوجه‌به تعداد بازی‌های جدیدی که اسکوئر انیکس در سال ۲۰۲۲ منتشر کرد، تمرکز آن‌ها روی این هدف کاملا منطقی به نظر می‌رسد. درواقع، این شرکت می‌خواهد دوباره روی بخش توسعه و عرضه‌ی بازی خود تمرکز کند؛ چرا که ماتسودا در بیانیه‌ی خود به اهمیت انتشار بازی‌ها در سراسر جهان اشاره می‌کند. پیش از این، بخش‌های ژاپنی و غربی این شرکت تا حدودی مستقل عمل می‌کردند اما اکنون ماتسودا اعتقاد دارد که هدف آن‌ها تبدیل شدن به «یک اسکوئر انیکس واحد» است.

کلاود و سفیروث در بازی Final Fantasy 7 Rebirth

با همه‌ی این‌ها می‌توان نتیجه گرفت که احتمالا هدف اسکوئر انیکس از ادغام و یکپارچه‌سازی واحدهای نشر و تولید، آماده شدن برای فروشی بزرگ باشد. این موضوعی است که افراد مختلف در انجمن‌ها و رسانه‌های اجتماعی در مورد آن گمانه‌زنی می‌کنند. شایعات مربوط‌به خرید اسکوئر انیکس توسط شرکت سونی از مدت‌ها قبل پخش شده‌اند و پس از آخرین بیانیه‌ی ماتسودا، دوباره قوت گرفته‌اند؛ چرا که در گذشته اینگونه ادغام فعالیت‌ها و یکپارچه‌سازی واحدها با هدف تغییر مدیریت یک مجموعه یا تبدیل کردن آن به یک فرصت تجاری بالقوه و جذاب برای خریداران بوده است.

بااین‌حال تا زمانی‌که اخبار رسمی منتشر نشوند، این مدارک و پیش‌بینی‌ها نمی‌توانند به‌طور مطمئن مربوط‌به تمایل اسکوئر انیکس برای یک معامله‌ی تجاری بزرگ باشند. باتوجه‌به اینکه مایکروسافت به‌دنبال خرید اکتیویژن بلیزارد است و در این زمینه با مخالفت‌های سونی و برخی سازمان‌های ناظر رو‌به‌رو شده است، بسیار بعید به نظر می‌رسد سونی در این زمان دست به اقدام مشابهی بزند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد نقطه ها داخل مربع را بنویسید