اتحادیه اروپا به نگرانی FTC در مورد خرید بتسدا و اکتیویژن پاسخ داد

کمیسیون اروپا اخیراً به بیان برخی از مواردی که FTC در هنگام شکایت علیه خرید اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) به آن اشاره نموده، پرداخته است.

یکی از نگرانی‌های کمیسیون تجارت فدرال آمریکا (FTC) در خصوص معامله مایکروسافت-اکتیویژن بلیزارد این است که مایکروسافت ظاهراً به مقامات مربوط به قوانین ضدانحصارگری اروپایی اطمینان داده که هنگام خرید بتسدا (Bethesda) در اوایل سال ۲۰۲۱ «هیچ انگیزه‌ای برای جلوگیری از انتشار بازی‌ها روی کنسول‌های رقیب» نداشته است. FTC در بیانیه‌ی خود به بازی‌های Starfield و Redfall اشاره کرد که این تضمین‌ها را نقض می‌کنند.

بخشی از بیانیه‌ی FTC به شرح زیر است:

مایکروسافت تصمیم گرفت چندین عنوان بتسدا از جمله Starfield و Redfall را در انحصار خود قرار دهد. این موضوع علیرغم اطمینان‌هایی است که این شرکت به مقامات ضد انحصارگری اروپا مبنی بر این که انگیزه‌ای برای خودداری از بازی ها از کنسول های رقیب ندارد، وعده داده بود.

با این حال طبق گزارش جدید منتشر شده در سایت MLEX، اتحادیه اروپا در پاسخ به FTC اظهار داشته که مایکروسافت هیچ‌گونه تعهدی در مورد عدم انتشار محتوای بتسدا به صورت انحصاری برای ایکس باکس نداشته است.

مایکروسافت پیش‌تر به کمیسیون اروپا اطمینان داده بود که به «تعهدات بتسدا و زنی‌مکس برای ادامه عرضه بازی‌های فعلی خود بر روی سایر سخت‌افزارهای بازی، از جمله دو عنوان Deathloop و Ghostwire: Tokyo به صورت انحصاری زمانی روی پلی استیشن احترام می‌گذارد. مایکروسافت در هنگام خرید بتسدا تأیید کرد که هیچ بازی موجود از این شرکت در انحصار ایکس باکس قرار نمی‌دهد. با این حال، مایکروسافت در خصوص بازی‌هایی مانند Starfield و Redfall اعلام کرد که تصمیمات مربوط به انحصار بودن یا نبودن را «به صورت موردی» بررسی خواهد کرد.

در همین راستا، Stephen Tolito از وب‌سایت Axios اخیراً با برخی از اعضای کمیسیون اروپا در تماس بوده و با انتشار رشته توییت‌هایی، اطلاعات جدیدی را به اشتراک گذاشته است. طبق ادعای وی و به گفته یکی از نمایندگان اتحادیه اروپا، مایکروسافت هیچ تعهدی به آن‌ها نداده است. Totilo می‌گوید در گزارش اتحادیه اروپا در مورد معامله بتسدا اعلام شد که مایکروسافت گفته است که انگیزه‌ای برای توقف یا محدود کردن عرضه بازی‌های بتسدا برای خرید در کنسول‌های رقیب ندارد. در واقع FTC می‌‎گوید که اگر مایکروسافت به اتحادیه اروپا اعلام کند که نیازی به انحصاری کردن بازی‌های بتسدا ندارد، اما این کار را انجام داده است و تضمینی وجود ندارد که با فرنچایز Call of Duty اقدامی مشابه را انجام ندهد.

هم‌اکنون نهادهای اتحادیه اروپا، FTC و CMA همه‌ی توجه خود را به خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت معطوف کرده‌اند و در حال حاضر تحقیقات گسترده اتحادیه اروپا و CMA به شکایت FTC پیوسته است. هر سه نهاد اشاره شده نگرانی‌هایی در مورد این معامله دارند، اما مایکروسافت همچنان اطمینان دارد که این خرید تایید خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد نقطه ها داخل مربع را بنویسید